Jak převážet elektrokola autem

Pro volbu vhodného způsobu přepravy elektrokol jsou nejdůležitějšími faktory hmotnost, tvar a velikost. Ještě nedávno přepravování elektrokol znamenalo dlouhé hledání způsobů jak na to. Dnes se v reakci na jejich rostoucí popularitu výrobci nosičů na kola předhánějí ve vývinu nových přepravních řešení. Podívejte se na souhrn těch nejlepších a nejvýhodnějších způsobů přepravy elektrokol, které jsou v současné době dostupné na trhu.

Nosiče na auto

Existují tři hlavní typy nosičů kol na auto: střešní nosiče, zadní nosiče k upevnění na zadní dveře nebo na zadní sklo a nosiče s upevněním na tažné zařízení. Pro přepravu elektrokol jsou nejvhodnější nosiče s upevněním na tažné zařízení, protože tento typ je většinou nejpevnější a tudíž nejbezpečnější. Nosič, který nakonec zvolíte, si bude muset poradit se slušnou váhou (obzvlášť pokud povezete více elektrokol najednou), je tedy dobré zvolit typ na připevnění 2 palcovým tažným zařízení, které je robustnější než 1-1/4 palcové.

Dalším faktorem je hmotnost. Mnoho nosičů je navrženo pro přepravu běžných jízdních kol, která jsou obvykle mnohem lehčí než elektrokola, je proto důležité, abyste si při výběru vhodného nosiče dali pozor na jeho deklarovanou nosnost. Obecně platí, že vhodné jsou nosiče s nosností alespoň 27 kg. Většina nosičů je navržena pro přepravu více kol najednou, ujistěte se proto, aby měl vámi vybraný nosič dostatečnou nosnost pro několik takových kol.

V dnešní době nabízí více a více výrobců nosiče speciálně navržené pro elektrokola. Pro přepravu elektrokol lze ale samozřejmě použít i nosiče na běžná kola, za podmínky, že zvolíte nosič se správnou velikostí závěsu a vhodnou nosností. Zde je seznam nejoblíbenějších nosičů, které jsou momentálně na trhu, všechny jsou vhodné pro přepravu elektrokol:

.

  • Hollywood Racks Sport Rider SE2 (model HR1450E je speciální verzí oblíbeného nosiče Sport Rider SE2)
  • Thule EuroPower 916 (speciální nosič na elektrokola od firmy Thule)
  • Thule T2 2 Bike 916XTR
  • Saris Freedom SuperClamp 2-Bike
  • Yakima HoldUp 2”
  • Küat NV
  • 1Up Super Duty Quik Rack

Skládací elektrokola

Jinou metodou snadné přepravy elektrokol je použití skládacího elektrokola. Skládací kola se většinou skládají pomocí spojovacích kloubů a rychlopínacích prvků, což umožňuje cyklistovi kolo rychle přeměnit z jízdní velikosti na velikost přepravní. Tento typ elektrokol je vhodný pro ty, kteří budou své kolo potřebovat přepravit veřejnou dopravou – ať už autobusem, metrem, vlakem, letadlem nebo třeba trajektem – nebo pro ty, kteří mají doma či v kanceláři pro skladování svého kola k dispozici jen omezené prostory.

Vzhledem k tomu, že s běžným elektrokolem se dostanete snadno tam, kam chcete přímo ode dveří vašeho domu či bytu, má použití skládacího elektrokola opravdu smysl hlavně tehdy, kdy si ho potřebujete vzít s sebou na cesty, při kterých využijete i jiný typy dopravy. Například v případě, že často cestujete letadlem a chtěli byste kolo mít k ruce hned po přistání, je skládací elektrokolo výbornou volbou.

Skládací elektrokola mají ovšem také své nevýhody, i když jsou velmi snadno přepravitelné a vhodné pro dlouhé cesty. Na první pohled vypadají úplně jinak než běžná jízdní kola: mají menší kola, menší rámy a často neobvykle dlouhé sloupky na řídítka i sedlovky, čímž se kompenzuje malý rám. Ačkoli nemají tyto detaily na zážitek z jízdy žádný vliv, působí poměrně neobvykle, obzvláště pro osoby, které ještě skládací kolo nikdy neviděli.

Další významnou nevýhodou skládacích elektrokol je skutečnost, že většina modelů nemá středový pohon a k elektrickému pohonu používá výhradně nábojový elektro motor. Jak už jsme se zmínili, motor v náboji kola často způsobuje, že jízda je méně efektivní a méně přirozená než u kol se středovým pohonem. Bohužel, ve většině případů se pojem středového pohonu a skládací konstrukce navzájem vylučují.

Vezmeme-li toto všechno v úvahu, skládací elektrokola jsou dobrou volbu pro velmi úzkou skupinu cyklistů. Pro drtivou většinu budoucích majitelů elektrokol, kteří s nimi budou chtít cestovat, je lepší volbou koupě kvalitního, odolného a spolehlivého elektrokola a následné pořízení stejně kvalitního a robustního nosiče na auto.